Princip Baťa – Dnes fantazie, zítra skutečnost

spsoaub Novinky

V poslední listopadové úterý třída oboru Podnikání vyrazila do krajského města.

První cíl naší exkurze Baťův institut byl díky rekonstrukci vybudován v bývalých budovách

č. 14 a 15 Baťova továrního areálu. Dnes zde sídlí Krajská galerie výtvarného umění, Muzeum jihovýchodní Moravy i Krajská knihovna Fr. Bartoše.

V muzeu jsme navštívili stálou výstavu „Princip Baťa – Dnes fantazie, zítra skutečnost“.

Tato propracovaná expozice obsahuje 3 nejznámější symboly města Zlína – Obuv a produkce firmy Baťa,         Film a reklama a Cestovatelství.

Během prohlídky celého patra jsme si orazili v historických „píchačkách“ docházkové kartičky, které mívali zaměstnanci Baťových závodů.

Následoval přesun naší třídy k budově Baťova mrakodrapu, známé „jednadvacítky“, bývalé administrativní budovy obuvnické firmy, která je dílem architekta Vladimíra Karfíka. Mrakodrap byl postaven v letech 1936 – 1938, má 17 pater a se svou výškou 77,5 m se stal druhou nejvyšší budovou Evropy. Nyní je sídlem Krajského úřadu Zlínského kraje a finančního úřadu.

Po úvodních slovech naší průvodkyně jsme si mohli prohlédnout a vyzkoušet opravdovou technickou raritu.      Po skupinách jsme vyjeli klimatizovanou a velmi dobře vybavenou výtahovou kanceláří ředitele na vyhlídkovou terasu mrakodrapu, odkud jsme díky krásnému počasí měli jedinečný výhled na celé centrum i vzdálenější okolí Zlína.

Možná až tam jsme si uvědomili, co vše bylo za působení rodiny Tomáše Bati ve městě vybudováno.  Kromě továrních budov to byly celé čtvrti dělnických rodinných domků, Baťova nemocnice, Společenský dům (nyní hotel Moskva), Památník Tomáše Bati (Dům umění), školní a internátní budovy pro Baťovy školy práce, Obchodní dům (dnešní Tržnice), Velké kino, filmové ateliéry na Kudlově a další.

Posledním, neméně atraktivním zážitkem žáků, byla cesta z mrakodrapu dolů páternosterovým výtahem.

Co říci na závěr? Exkurze se nám líbila a doufáme, že nebyla poslední …

Eva Vaculíková, třídní učitelka P1