Partneři
Spolupráce s vysokými školami
Jsme fakultní školou UTB
Vysokoškolákem na střední
Možnost poznat prostředí vysoké školy zblízka - taková šance se nabízí našim studentům.
V loňském roce se SPŠOA stala historicky první FAKULTNÍ ŠKOLOU Fakulty managementu a ekonomiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.
Nyní škola tento prestižní statut rozšířila o další fakultu Baťovy univerzity - Fakultu aplikované informatiky. Stalo se tak při příležitosti 10. výročí vzniku fakulty. Tohoto slavnostního ceremoniálu se zúčastnila řada osobností ze školské sféry, včetně hejtmana pro Zlínský kraj Stanislava Mišáka.
V čem spolupráce spočívá?
Úzká spolupráce, představující propojení středoškolského a vysokoškolského studia, se zaměřuje především na podporu zájmu studentů středních škol o studium technického charakteru. Hlavními oblastmi zájmu jsou informatika, automatizace, kybernetika, elektrotechnika a bezpečnostní technologie.
Jaké jsou hlavní přínosy?
Díky tomuto aktivnímu partnerství mohou studenti SPŠOA absolvovat návštěvy a exkurze na fakultě, účastnit se přednášek, konferencí a workshopů nebo se spolu s ostatními vysokoškoláky zapojit do studentských projektů. O chvíle vzrušení a zdravý dynamický náboj společných aktivit se dále postarají talentové soutěže či ročníkové projekty. Fakultní škola se dále rozvíjí také v oblasti praxe, výzkumu, výuky a poradenství.
Celá spolupráce tak má příznivé dopady na studenty středních škol, jejich pedagogy i celou společnost, která se potýká s trvalým deficitem technicky vzdělaných pracovníků.
Mezinárodní spolupráce
Erasmus+
Erasmus+ je vzdělávací program Evropské unie na období 2014–2020, který podporuje spolupráci a mobilitu ve všech sférách vzdělávání, v odborné přípravě a v oblasti sportu, mládeže a neformálního vzdělávání. Je nástupcem Programu celoživotního učení, programu Mládež v akci a dalších.
Erasmus+ si klade za cíl zvýšit kvalitu a přiměřenost kvalifikací a dovedností. Dvě třetiny prostředků z tohoto programu jsou určeny na stipendia více než 4 milionům osob za účelem studia, odborné přípravy, práce či dobrovolnické činnosti v zahraničí v období 2014–2020. Pobyt v zahraničí může trvat od několika dnů až po jeden rok. Programu Erasmus+ se mohou zúčastnit studenti, učitelé, učni, dobrovolníci, vedoucí mládeže a funkcionáři amatérských sportovních organizací.
Zdroj: http://www.onairtogether.eu/
Comenius - Projekty Partnerství škol
Nabízejí žákům, studentům a učitelům z různých zemí možnost zpracovávat společně zajímavá témata související se životem v jednotlivých partnerských zemích a s výukou na daném typu škol. Jejich cílem je rozvoj osobnosti, jazykových dovedností a klíčových kompetencí všech účastníků projektu. O grant mohou požádat základní, mateřské a střední školy (včetně škol speciálních, uměleckých a odborných) zařazené v Rejstříku škol a školských zařízení MŠMT. Cílovou skupinou pro tuto aktivitu jsou žáci, studenti a pedagogičtí pracovníci.
Zdroj:http://www.naep.cz/index.php?a=view-project-folder&project_folder_id=19
Národní agentura pro evropské vzdělávací programy (NAEP) jako součást Domu zahraničních služeb koordinuje vzdělávací programy mezinárodní spolupráce. NAEP vznikla díky nové generaci programu LLP 2007-2013 (Program celoživotního učení), kam se transformovaly aktivity Národních agentur Socrates a Leonardo da Vinci.
Zdroj: http://www.naep.cz/
Kdo se může přihlásit do projektu?
Každý žák naší školy má možnost být součástí mezinárodního projektu. Poté co je projekt schválen NAEP, žáci jsou vyzváni k účasti na projektu. Nic však není zadarmo, tudíž každý zúčastněný žák musí spolupracovat a plnit úkoly, které jsou obsahem projektu. Za dobře vykonanou práci je odměněn návštěvou cizí země, při které poznává její kulturu, lidi a životní styl studentů zahraniční střední školy. Dostává příležitost si vyzkoušet své jazykové dovednosti v praxi. Veškeré náklady hradí Národní agentura pro evropské vzdělávací programy.