A jedeme dál!

LSekaninova Novinky

Se začátkem školního roku se nám rozjely i další aktivity související s projektem: Mladí evropští demokraté. Náš žák Jiří Richtr (VS3) se účastnil třídenního zasedání amerického Kongresu. Ne, opravdu nebyl přímo v Americe, ale pracovníci pobočky Evropského parlamentu v Praze pozvali nejlepší řešitele projektu z loňského roku, aby se zúčastnili tohoto simulovaného zasedání. Je to jediná simulace ve střední Evropě, která se věnuje modelu vrcholného orgánu americké politiky. Na 3 dny se stal Jirka senátorem Spojených států amerických. Sestavil si svůj tým, se kterým společně vytvářeli zákony a další právní normy. Jirka pracoval ve Výboru pro justici. Zde řešili a projednávali 2 zákony, tzv. PINK TAX a Zákon o ochraně osobních údajů (podobně jako u nás GDPR). Pak následovalo plenární zasedání Senátu, kde se hlasovalo o zákonech i z ostatních senátních výborů a probíhala rozprava.

Jirkova práce senátora byla hodnocena odbornými právníky a jeho finální výsledek byl perfektní – 77 % úspěšnosti. A na závěr něco úsměvného – 15 % ztratil, protože nepodlehl lobbistům a nevzal žádný úplatek! Tak vidíte, jak to někdy v politice funguje. Působení lobbistů je i v americkém Kongresu velmi silné.

Tento modul připravilo Centrum politických studií v Praze za podpory Univerzity Karlovy, Masarykovy univerzity, MZV ČR a pobočky Evropského parlamentu v Praze.

Mgr. Jan Hozák