Exkurze do Vítkovic – příště si přivstaneme!

spsoaub Novinky

Nedostatek času, to byla jediná chyba na exkurzi našich prváků oboru strojírenství do areálu Vítkovických železáren.

Dopoledne jsme strávili ve společnosti všech technických vymožeností, které nabízí expozice malého světa techniky. Nejprve jsme se seznámili s historií pohonných jednotek strojů. Od úplných počátků, kdy stroje poháněla lidská nebo koňská síla až po stroje parní. Některé z těchto vynálezů si ti odvážnější z nás rovnou vyzkoušeli.

Poté jsme si všichni zopakovali strojírenskou technologii, konkrétně výrobu surového železa a jeho další zpracování na ocelové polotovary. Následovala část prohlídky věnovaná dopravě, světlu, zvuku, vodě a rychlý přesun na odpolední část programu s názvem „Bolt Tower“.

Vysokopecní okruh s nástavbou byl prostě úchvatný. Někteří jsme museli při výstupu nad šachtu vysoké pece překonat sami sebe i strach z výšek. Odměnou byla nejenom dokonalá vyhlídka na celou Ostravu, ale i poutavý výklad našich průvodců. Při sestupu jsme se všichni podívali do útrob vysoké pece, kde jsme konečně pochopili, o jak gigantický vnitřní objem se jedná. Pod pecí nám paní průvodkyně popsala odpich pece, ukázala používaná zařízení i oděvy hutních dělníků. Pro všechny byla nová informace, že podrážky obuvi tavičů se vyrábějí ze dřeva.

S rudou z Ostravy jsme se rozloučili skupinovou fotografií s „Veronikou“, sice mírně zrezlou, ale stále vcelku pohlednou ocelovou dámou na kolejích. Nezapomenutelný den nám budou připomínat spousty fotografií.

Účastníci zájezdu

https://www.spsoa-ub.cz/cardfiles/card-1026/card-13752/img/189a1b29711e76c76f434110b77ed098.jpg