Na zkušenou do Plzně

spsoaub Novinky

I tak by se dal nazvat předposlední březnový víkend, ve kterém se dvě skupiny našich žáků oboru strojírenství vypravily do Plzně, která je pro rok 2015 hlavním evropským městem kultury.

Žáci se tam však nevydali prioritně za kulturou, ale soutěžit v grafických programech a taky v soutěži Formule 1 ve školách. Ani jedna ze soutěží neskončila pro naši školu medailovým umístěním, ale krok se soupeři naši žáci statečně udrželi a především získali velkou motivaci a zkušenosti pro další ročníky.

V soutěži Autodesk Akademia Design jsme se zúčastnili poprvé a to rovnou v obou soutěžních kategoriích.  V kategorii 2D kreslení programem AutoCAD naši školu reprezentoval žák třetího ročníku Tomáš Kočí a v kategorii 3D modelování programem Inventor Professional za naši školu soutěžil Pavel Bublík, který je žákem čtvrtého ročníku. Zadané úkoly nepatřily k nejjednodušším, ale kluci prokázali logické myšlení i znalosti programů a převážnou část úkolů správně splnili. Konkurence však byla celorepubliková a čas na vypracování neúprosně krátký. Tuto soutěž provázel bohatý doprovodný program, vyhodnocení soutěže probíhalo v prostorách Techmanie, pro soutěžící i doprovod byly připraveny exkurze do 3D planetária, pivovaru Plzeňský Prazdroj a Pivovarského muzea.

Soutěž Formule 1 ve školách je soutěž nejen na republikové úrovni, ale ti nejlepší z ní postupují do světového finále. Žáci zde musí prokázat znalosti z počítačových dovedností, modelování formule v grafických programech, návrh designu, tvorbu NC programu, samotnou výrobu formule, marketingové znalosti, zisk sponzorů, tvorbu konstrukční a projektové dokumentace, propagačních předmětů, návrh stánku, a splnění spousty dalších úkolů, které patří k soutěži F1. Tým naší školy byl čtyřčlenný ve složení Tereza Bobčíková, Michal Švestka, František Halík a Patrik Gabrhel, všichni jsou to žáci třetího ročníku oboru strojírenství. Každý z členů týmu měl svoji profesi, na kterou byly po několik měsíců navázány úkoly plynoucí z parametrů soutěže. Že se jim všechny tyto úkoly pod vedením pana učitele Jaroslava Hábla podařilo splnit, o tom svědčí již jejich samotný bezchybný start na dvoudenní soutěži a její absolvování, které proběhlo naprosto bez zádrhelů rovněž v prostorách Techmanie Plzeň. Nadšení ze soutěžících neopadlo a tým už začal zapáleně pracovat na návrhu formule pro další soutěžní rok.

Všem zúčastněným děkujeme za příkladnou reprezentaci naší školy.

Za předmětovou komisi strojírenství Petra Janíčková