Od Einsteina k Václavovi aneb za poznáním do Prahy

spsoaub Novinky

Žáci čtvrtých ročníků se tento týden vydali na svoji poslední středoškolskou exkurzi, jejímž cílem bylo proniknout do historie i současnosti našeho hlavního města.

Jako první se z třídenní prohlídky vrátili žáci oboru Strojírenství.

Od prvních chvil jsme se snažili z Prahy získat co nejvíc zážitků. Kde jinde začít než s Hrabalem u piva a s Čapkem na kávě, pak získat něco z Einsteinových vědomostí, vzdát hold Komenskému a kralovat s Karlem IV., proběhnout kolem sportovních legend a vyhrát závod s Emilem Zátopkem. I když všichni jmenovaní byli pouze z vosku, jednalo se o setkání velmi inspirující.

Prohlídka muzea Karlova mostu a večerní vyhlídková plavba s výkladem o pamětihodnostech řeky Vltavy byly důstojnou tečkou za prvním dnem v Praze.

Druhý den nás uvítalo počasí méně přívětivé. Ani to nám nezabránilo v náročném výšlapu na Petřín, kde ti odvážnější z nás vystoupali všech 299 schodů na rozhlednu. Následovalo zrcadlové bludiště a pěší procházka přes Strahov k Valdštejnskému paláci, který je v současnosti sídlem Senátu ČR. Štěstí nám přálo a mimo prohlídky historické budovy Senátu ČR a krásné Valdštejnské zahrady jsme byli přítomni jednání horní komory Parlamentu ČR. Osobní setkání s panem senátorem Ivem Valentou, který projevil zájem o návštěvu naší školy, bylo pro všechny z nás velmi příjemným zpestřením prohlídky. Výčet slavných jmen tím není u konce. Večer jsme strávili s Danou Morávkovou, Zdeňkem Žákem a Josefem Cardou v komedii Indická banka. Po představení jsme se vydali na procházku Starým Městem.

Poslední den patřil Václavskému náměstí a volnému programu. Pod bronzovým sousoším, kterému vévodí svatý Václav, jsme pořídili poslední společné fotografie, a tím jsme se s Prahou rozloučili.

Petra Janíčková, třídní učitelka S4