Cena za občanskou aktivitu mladých lidí,
kteří pozitivně ovlivňují život ve společnosti. Více se můžete dozvědět ZDE
Jsme střední škola v Uherském Brodě. Se studiem oboru sociální činnost. Každoročně se naši studenti zapojují hned do několika dobrovolnických aktivit. Jedna z nich je 72 hodin ruku na to – s názvem Pomáhat nás baví! Studenti zavítali do Azylového domu pro matky s dětmi v tísni a do Domovinky – centra pro lidi trpící Alzheimerovou chorobou. Dobrovolnictví bylo zaměřené tentokrát na úklid okolí těchto zařízení, dále potom přesazování květin a sečení trávy. Další skupinka studentů trávila volný čas s dětmi a v domovince.
Dne 10. října minulého roku se naše škola účastnila jako každým rokem projektu 72 hodin. Škola se zaměřuje na studium Sociální činnosti, proto aktivity směřujeme vždy ku pomoci sociálně znevýhodněným občanům. Své místo si ale vždy najdou i aktivity, které zvelebují okolí. V tomto ročníku přišla řada na návštěvu Azylového domu pro matky s dětmi v tísni a Domovinky pro lidi trpící Alzheimerovou chorobou. Tyto dvě instituce patří pod uherskobrodskou Charitu a mají společné venkovní prostory. Celá třída prvního ročníku se rozdělila hned na několik částí. Tak bylo možné aktivity skutečně rozvinout do mnoha oblastí. Venkovní prostory v té době plné podzimního listí volali po úklidu. Hrábě, lopaty, košťata dostala co proto 🙂 Také přišlo na sečení trávníku. Okolní chodník, který zařízení lemuje, si oddechl od prachu, kamínků a trávy, která byla mezi dlaždičkami.
Další skupinka přesazovala květiny a to i za spolupráce maminek z Azylového domu. Maminky se rády zapojily, protože se jim dostalo úlevy i od svých dětí, o které se v té době starali naši studenti. Malovalo se a tiskátkovalo. Povídala se i pohádka a básnička. Potom se šlo od dopoledního rozbřesku, kdy padla ranní rosa ven na hřiště, kde byla houpačka, pískoviště no a trampolína, která měla co dělat, aby skotačení unesla 🙂
Poslední skupinka se věnovala klientům Domovinky. Protože se jednalo o klienty s onemocněním Alzheimerovou chorobou, kde není zapotřebí velká změna denního rytmu, bylo se v zařízení. Po skupinkách se hrálo pexeso, karty a jiné stolní hry. V poklidné dopolední atmosféře byla vidět radost klientů z toho, že můžou komunikovat i s někým jiným, než jen každodenní rodinou a lidmi v zařízení.
Celou akci dovršilo společné setkání na zahradě. Nakrájela se buchta, ovoce. Uvařil se čajík a zhodnotilo se, co se udělalo.
Tyto akce a další jiné konáme pravidelně. Pro tyto zařízení pořádáme i sbírky a to jak oblečení, hlavně dětské, tak třeba i knížky k četbě.
Také jsme v minulosti pro klienty s mentálním handicapem vytvořili ve škole vzdělávací program s celodenní náplní.
Máme zdařilé akce… Na oplátku nám potom i vedoucí pracovníci poskytnou své přednášky, kde se můžeme spolu zamýšlet nad tím, že ne každý to má v životě jednoduché a že je třeba také někdy pomoct… a my proto říkáme: „POMÁHAT NÁS BAVÍ“