Přednáška o kybernetické bezpečnosti

LSekaninova Novinky

Co je kybernetický prostor a jaké nástrahy na nás čekají při běžném používání sociálních sítí a jiných aplikací, se v úterý 21. listopadu 2023 dozvěděli studenti tříd VS2 a VS3. Přednášku vedla paní prap. Vaňková z centra CIRC Armády České republiky.

Sami studenti byli překvapení, že součástí Armády ČR je také Velitelství kybernetických sil a informačních operací, kam centrum CIRC spadá. Přednáška se zaměřila na základní pojmy kybernetické bezpečnosti, jako jsou například kyberútoky, kyberzločinnost nebo kybernetická obrana. Paní Vaňková také představila nejčastější typy kybernetických útoků a nastínila základní pravidla, jak jim předcházet.

Studenti se dozvěděli, že kybernetické útoky mohou mít různé podoby, od prostého phishingového e-mailu až po sofistikované útoky na kritické infrastruktury. Byli upozorněni na to, že kybernetická bezpečnost je důležitá nejen pro velké firmy a organizace, ale i pro každého jednotlivce, vyzkoušeli si, jestli jejich heslo bylo prolomeno a zjistili, jak se mohou ve virtuálním světě chránit.