Seznamte se, prosím

admin Novinky

V pondělí 6. 5. 2024 nás čeká návštěva z Americké ambasády – kulturní ataché Todd Jurkowski bude mít nejprve přednášku pro všechny 3. ročníky maturitních oborů. Poté bude následovat diskuse a interaktivní aktivita na téma Fake news. Dále nás čeká interaktivní zóna America on wheels zaměřená na americké sporty, geografii a zajímavosti…

A co víc? Nechte se překvapit! Připravte si spoustu dotazů na amerického diplomata a vezměte si sebou dobrou náladu. Nebudeme se jen učit, ale hlavně bavit!

Za PK cizích jazyků,

Blanka Smetanová

 

Medailonek T. J.

Todd Jurkowski is the Deputy Cultural Attaché and Director of the American Center network at U.S. Embassy Prague.  Prior to the Czech Republic, he worked as a deputy spokesperson at the embassy in Kabul, Afghanistan.  Other diplomatic assignments include São Paulo, Brazil and Mexico City.

Prior to joining the State Department, Todd was a television anchor and political reporter in Florida.  He won an Emmy Award for his reporting.  Todd also worked as a communications director for a member of Congress in Washington, D.C.

Todd’s great grandparents immigrated to the United States from Pisek and Prague.    Todd is still learning Czech, and also speaks Spanish and Portuguese.  In his free time, he enjoys playing sports, listening to music and reading.  Todd is married.   His wife also works at U.S. Embassy Prague.  They have a 16-year-old daughter, plus a dog and a cat.