SPŠOA v Poslanecké sněmovně a v Senátu

LSekaninova Novinky

Ve dnech 29. 11 – 30. 11. 2022 zamířili žáci naší školy společně se svým pedagogickým dozorem do Prahy. Co bylo důvodem návštěvy hlavního města? Exkurze, a ne ledajaká. Zavítali jsme přímo do těch nejvyšších pater naší politiky a zároveň moci zákonodárné. Jednalo se o Poslaneckou sněmovnu a Senát ČR. Velký dík patří našim poslancům a senátorům za Zlínský kraj. Záštitu nad návštěvou Poslanecké sněmovny nám poskytl pan poslanec Mgr. Ondřej Benešík a v Senátu pak pan senátor Ing. Patrik Kunčar.

Náš program začal návštěvou Senátu. Historií i současností nás provedla velmi vstřícná paní průvodkyně a v závěru si naši žáci vyzkoušeli role senátorů v hlavním zasedacím sále, v tzv. Konírně. Pak jsme se přesunuli po Poslanecké sněmovny. Během plenární schůze Poslanecké sněmovny mají občané možnost navštívit její jednání na galerii hostů. A tam jsme se dostali i my. Měli jsme možnost spatřit „v akci“ elitu našich politických reprezentantů, protože se přehlasovával zákon, který vetoval prezident Miloš Zeman. Schůze pokračovala rozpravou nad novým Služebním zákonem. Schůzi vedla předsedkyně PS Ing. Pekarová a účastnila se téměř celá vláda, proto jsme mohli potkat běžně na schodech osobnosti jako např. JUDr. Alenu Schillerovou, Ing. Mariána Jurečku, Mgr. Víta Rakušana, a dokonce i samotného premiéra.

Druhý den byl věnován památkám. Vydali jsme se pěšky Královskou cestou směrem k Pražskému hradu. Po cestě se žáci seznamovali s mnoha památkami a jejich historií. Dle ohlasu žáků se exkurze velmi vydařila a jsem rád společně s mou kolegyní Ing. Lenkou Šlancarovou, že jsme s našimi žáky mohli nahlédnout alespoň na chvíli do míst, kde se denně jedná o současnosti i budoucnosti naší země.

Mgr. Jan Hozák