Třída S3 v Moravia Cans

admin Novinky

… odhalili jsme kouzlo výroby hliníkových nádobek

Měsíc červen je na exkurze jako stvořený, proto se třeťáci strojaři rozhodli, že zjistí tajemství výroby každodenně používaných nádobek a navštíví našeho firemního partnera, bojkovickou firmu Moravia Cans. Jedná se o firmu, která patří mezi největší evropské dodavatele hliníkových nádobek. Vyrábí například nádobky pro produkty nesoucí značky: Wella, Garnier, AXE, Nivea, Gillette, Rexona, Dove a mnohé další.

Vzhledem k hlučnému provozu jsme první polovinu exkurze strávili v zasedací místnosti, kde nám naši páni průvodci popsali celou technologii výroby, a to od vstupního materiálu přes tváření plechovky, vnitřní lak, vnější potisk, ořezání až po závěrečnou tvorbu „krčku“ nádobek. Moravia Cans vlastní několik patentů – nejen na samotnou výrobu, ale i na chemické složení materiálu, ze kterého nádobky tváří. Snaží se být o krok napřed, vyrábět nádobky co nejlehčí a zároveň stále hodně pevné, používat reliéfní tváření po celém obvodu nádobky a mnoho dalších vychytávek.

Následně jsme byli vybaveni ochrannými prostředky a po krátkém boji s pracovní obuví jsme se vydali na prohlídku výrobní haly, kde jsme měli možnost vidět obě používané technologie výroby. Aerosolové nádobky se zde totiž zhotovují buď z hliníkové kaloty, která se postupně zpětným tažením mění na hlubokou nádobku, nebo metodou DWI, při které je výchozím polotovarem svitek plechu. I ve výrobě nám byly všechny technologie velmi podrobně popsány.

Děkujeme pánům průvodcům, kterými byli produktový manažer pan Zbyněk Velecký a technický manažer pan Radek Zimáček, nejenom ze velmi pěknou exkurzi, ale i inspiraci do budoucna. Oba jsou absolventi naší školy a rovněž oboru strojírenství, jen už mají 20 let po maturitě.

Velké poděkování patří i paní Lence Galetkové, která nám z pozice HR manažerky celou exkurzi zorganizovala.

Petra Janíčková a třída S3