Absolventům na stopě

admin Novinky

… inspirace pro naše současné studenty

Jak jsme slíbili v jednom z nedávných článků, pokusíme se vám postupně představit některé z našich absolventů oboru strojírenství. Jako prvního jsme pro vás vybrali Martina Fialu, který na naší škole maturoval před osmi lety. Od té doby se Martin věnuje své profesi ve významných světových firmách.

Martine, můžeš krátce popsat svoji pracovní kariéru?

Po maturitě (2015) jsem se ubíral na VUT do Brna, kde jsem pokračoval v oboru strojírenství, a to hlavně na pohovorech do práce :). Během semestru jsem totiž zjistil, že vysoká škola nebude nic pro mě. Po pár pohovorech jsem se ocitnul v Praze ve firmě Beko Engineering jako externí pracovník (2016). Začal jsem pracovat na projektu ve firmě Sipral, kde jsem získal zajímavé zkušenosti s konstrukcí fasádních systémů budov, např. Nine Elms Point Londýn a Amager Bakke Kodaň. Po skončení projektů v Sipralu mě čekal přestup do Stadleru (2017), kde jsem strávil něco málo přes dva roky. Poté jsem přestoupil do firmy Stadler jako kmenový pracovník (2019) a pracuji zde doteď na pozici senior konstruktéra.

Která z pracovních výzev pro tebe byla ta největší? A zažil jsi při své práci nějaké zajímavé situace?

Největší výzva je pro mě asi samotná práce ve Stadleru. Když si člověk uvědomí, že pracuje na něčem, co váží při nejmenším 150 t a jezdí rychlostí 160 km/h anebo více, musí dbát na spoustu bezpečnostních norem a předpisů, tak cítí poměrně velkou zodpovědnost. K tomu všemu do toho vstupuje zákazník a dodavatelé, kteří celou věc příliš neulehčují.

Máš při své práci čas i na nějaké koníčky?

Částečně flexibilní pracovní doba mi umožňuje věnovat se různým koníčkům, jako např. focení, jízdě na kole, při které se dá dobře vyčistit hlava, či procházkám s mým psem.

Vzpomínáš ještě na svá středoškolská studia a vybral by sis znovu stejný obor?

Ano vzpomínám a rád. Strojírenství bych si vybral znovu, je to široký obor, který nabízí uplatnění v mnoha různých odvětvích.

Účastnil ses ty sám nějaké středoškolské soutěže, aktivity, kroužku?

Účastnil jsem se se spolužáky SOČ s projektem „Duralová tělesa, výkresy a pracovní listy”. Projekt sloužil, a možná ještě slouží, k výuce pravoúhlého promítání.

Můžeš poradit našim současným studentům, čemu mají při studiu věnovat pozornost?

Doporučil bych nezanedbávat jazyky. Přestože by se mohlo zdát, že jazyky strojař moc nevyužije, tak opak je pravdou. Angličtinu využívám na denní bázi. Určitě bych nezapomínal ani na rozvoj technického myšlení.

Martinovu práci si můžete prohlédnout na přiložených fotografiích.

Děkuji Martinovi za rozhovor a přeji další pracovní úspěchy.

Petra Janíčková, učitelka