Chybí technicky vzdělaní lidé

spsoaub Novinky

Již třetím týdnem na naší škole probíhají besedy studentů s významnými regionálními zaměstnavateli. Partnerské firmy ze stipendijního programu Firemní žáci, jako je Kasko (Slavkov), Česká zbrojovka (UB), TVD (Slavičín), Evektor (Kunovice), Zálesí (Luhačovice), Slovácké strojírny (UB), Imtradex (Nivnice), Niob (Hluk) a další přijíždějí s prezentacemi svých firem i nabídkami pracovních příležitostí. Studenti končících ročníků maturitních a učebních oborů tak mají jedinečnou možnost poznat své budoucí zaměstnavatele. Firmy naopak vítají šanci získat kvalifikované zaměstnance.

Setkávání studentů s představiteli firemní sféry nabývá na svém významu obzvláště dnes, kdy se pracovní trh nachází pod neustálým tlakem. Důvodem je nedostatek technicky vzdělaných lidí. Řada firem doslova žízní po kvalifikovaných pracovnících. Jenom v rámci maturitního oboru strojírenství se aktuální nabídka partnerských firem pohybuje okolo 80 volných pracovních míst. Chybí konstruktéři, technologové, programátoři, pracovníci v oblasti technické přípravy výroby aj. Výjimkou nejsou ani další technické profese. Zaměstnavatelé bojují s nedostatkem vyučených dělníků, jako jsou obráběči, nástrojáři, strojní mechanici a další. Zaučení čerstvých studentů s absencí praxe přitom dnes není překážkou, ale předpokládanou samozřejmostí.

Naše škola je už více než 70 let důležitým pramenem kvalifikovaných pracovníků pro celou řadu firem v kraji. I to je jedním z důvodu naší intenzivní snahy o maximální propojování teorie s praxí za předpokladu neustálé reakce na aktuální požadavky trhu. Studenti se tak vždy učí pracovat s nejmodernější technikou a programy, které okolní firmy reálně využívají nebo se k tomu chystají.

Věříme, že tato setkání přinesou našim studentům potřebný rozhled i pomocnou ruku při šťastné volbě budoucího zaměstnání.