Erasmus+ Destination: Happiness

spsoaub Novinky

Naši „Erasmáci“ mají za sebou slunný týden v Lublinu, který byl především určen k naplnění projektových úkolů, ale taky k poznávání místní kultury, historie a zvyků. Týden, jehož pracovní název byl „Becoming Changemakers“ a hlavní téma bylo zaměřeno na ekologičtější přístup k našemu okolí. Studenti pracovali v mezinárodních skupinách s názvy TRAN (Committee on Transportation & Tourism), ANIP (Committee on Inquiry on the Protection of Animals) and LIBE (Committee on Civil Liberties & Environmental Disaster). Všechny přípravy, dílčí úkoly a činnosti vyvrcholily v pátek závěrečnou obhajobou a debatou mezi výše zmíněnými komisemi. Tato závěrečná konference byla organizována a prezentována ve stylu Evropského parlamentu mládeže (https://eyp.org). A určitě stojí za zmínku, že David Pileček ze třídy ME3B byl vyhlášen nejaktivnějším a nejlepším řečníkem tohoto setkání. Zajímavou součástí se taky stal online rozhovor s majitelkou Pigcassa (https://pigcasso.org) Joanne Lefson. Pigcasso je prase, které maluje obrazy, má svou vlastní výstavu a určitě patří mezi jedinečné umělce.

Čtvrteční den byl věnovaný výletu do Zamośće, město jež patří do seznamu památek UNESCO. Paní průvodkyně nás seznámila s příběhem tohoto renesančního města, jež si prošlo bohatým rozvojem, ale krutost druhé světové války se hluboce zapsala do jeho historie. Poslední návštěva směřovala do zábavného a interaktivního parku EMPIRIA, kde si každý našel místo a činnost, která ho alespoň na moment učinila šťastným a chvíli tak zapomněl na boje, které probíhají asi 100 km od tohoto místa.

Děkujeme moc polským kolegyním a škole Paderewski, za hezké přijetí a výbornou organizaci tohoto Erasmus týdne. Opět se potvrdilo, že tato mezinárodní setkání mají smysl, protože studenti, kteří se těchto akcí zúčastní, získávají jedinečné zkušenosti, zážitky a nacházejí nová přátelství. Čekají nás závěrečné úkoly před poslední projektovým výjezdem do řecké Kavaly. Věříme, že Destination: Happiness je nadosah.

Vaši Erasmáci

Kristýna Mudříková, Kristian Jilg, Martin Guriš, Ondřej Ondříšek, David Pileček, Miroslav Bublík a Petra Balijová