Comenius

spsoaub Novinky

Že jsou kritéria pro zájemce opravdu náročná, svědčí i to, že z původních sedmi škol byly nakonec vybrány pouze čtyři, a mezi nimi i naše SPŠOA! Celkově se tedy nového projektu s pracovním názvem „I feel good – well-being in the contemporary world“ účastní čtyři střední školy z Turecka, Polska, Švédska a Česko zastupuje právě škola naše.

Poslední říjnový týden proběhla na naší škole první návštěva – pracovní schůzka. Celému týdnu samozřejmě předcházela náročná organizační příprava jak ze strany učitelů, tak i ze strany studentů. Aby všechno běželo „jak na drátkách“, zapojilo se do přípravy celkem 7 vyučujících a 16 studentů SPŠOA. Naši studenti ubytovali zahraniční hosty u sebe doma, což, jak nám potvrdili, je určitě jeden z nejlepších způsobů, jak si procvičit angličtinu. S nadšením se věnovali svým novým kamarádům i po skončení školních aktivit a bezesporu se perfektně bavili.

V pondělí ráno pan ředitel Šmíd přivítal hosty krátkým proslovem a díky drobnému pohoštění jsme nabrali síly na další hodiny náročného programu. Nejprve předvedli naši studenti své prezentace týkající se školy a města Uherský Brod, následně jsme hosty provedli po škole. Odpoledne nás čekal důležitý seminář o práci v sociální síti EDMODO, která bude využívána ke komunikaci mezi učiteli i studenty při plnění nejrůznějších úkolů po celou dobu trvání projektu.

Druhý den jsme dopolední program vyplnili atraktivní hrou „Culture Basket“. Na jednotlivých stanovištích, rozmístěných na různých místech školy, mezinárodní teamy studentů poznávali kulturní rozdíly svých kamarádů. Teamovou spoluprací, samozřejmě s použitím angličtiny, plnili nejrůznější úkoly a ve finální části předvedli své výsledky v prezentaci. Odpolední program zahrnoval další seminář, ve kterém se studenti učili ovládat program pro tvorbu 3D prezentací, zakončený předvedením výsledných prací v našem 3D kině.

Třetí den, středu, jsme věnovali aktivnímu odpočinku. Vzali jsme naše hosty na výlet po Kopanicích. Pěší pochod na Velký Lopeník si užili opravdu všichni J. U rozhledny jsme rozdělali táborák, společně opekli špekáčky a nakonec byli ještě dodatečně vyhlášeni a oceněni vítězové úterní soutěže.  

Poslední den byl pro studenty připravený poslední dopolední workshop s názvem „Effective Teamwork“, kde si opět vyzkoušeli práci v mezinárodním teamu. No a odpoledne nás čekal hlavní bod dne – setkání s panem Kunčarem, starostou Uherského Brodu. Po krátkém formálním úvodu a představení města následovala neformální část na Panském domě v Uh.Brodě spojená s chutným občerstvením. Celé setkání proběhlo ve velmi příjemné atmosféře a naši hosté si jej nemohli vynachválit.

Závěr dne a zároveň rozloučení se odehrálo při bowlingovém turnaji. Studenti i učitelé poměřili své síly, ale hlavně se dobře pobavili! Vyhráli ti nejlepší J. Loučení proběhlo v tradičním duchu. Na jednu stranu bylo smutné, všechno jednou končí, na druhou stranu se už ale těšíme na další návštěvu. Tentokrát to bude v polském Lublinu, kam odjíždíme v únoru příštího roku, a hned v dubnu nás čeká cesta do Turecka! Po letních prázdninách nás uvítají ve švédském městě Timra, ale to je ještě daleko. Zatím jsme plni krásných dojmů z návštěvy v naší škole!

Na závěr bychom chtěli poděkovat všem vyučujícím, kteří se podíleli na organizaci, tvorbě programu a pomáhali při seminářích, prezentacích a samozřejmě velké dík i všem šestnácti studentům, kteří se projektu nadšeně účastnili a nejlepším možným způsobem prezentovali jak naši školu, tak i Českou republiku. Takže ještě jednou velké dík vám všem!

   MB