V rámci Dne prevence měli možnost naši studenti zhlédnout aktivistický snímek Zemřít pro design, který ukazuje, jakou daň platíme za digitální svět.
Současná společnost je stále více závislá na elektronice. Ročně se prodají miliony nových modelů smartphonů, tabletů a notebooků, přitom jejich výroba je silně toxická. Zaměstnanci kvůli agresivním chemikáliím umírají na nové druhy rakoviny, mají postižené děti. Výrobci to vědí. Maří soudní procesy a tutlají informace už 30 let. Jedovaté látky nelze zlikvidovat. Rozežírají nádrže, pronikají do vzduchu, cestují po planetě — a škodí všem. Snímek metodicky rozkrývá problém globálních rozměrů a ukazuje, jak je dále stupňován nelidskými podmínkami v čínských výrobnách, technikami „likvidace“ starých přístrojů či praktikami, jimiž firmy dál nutí zákazníky kupovat nové modely. Na druhou stranu, ve světě se najdou i kutilové razící šetrné cesty, jak s elektronikou zacházet, aby pro nás neměla fatální následky.
Cílem této projekce bylo uvědomit si, jak výroba a likvidace elektroniky ovlivňuje životní prostředí a zdraví lidí, dále poznat pracovní podmínky, v jakých elektronika vzniká a zaniká, a v neposlední řadě přemýšlet o možnostech vlastního šetrnějšího způsobu života.
Film patří mezi výukové materiály vzdělávacího programu Jeden svět na školách, který je pod záštitou organizace Člověk v tísni.
Soňa Obadalová, školní metodik prevence