Učitelé dějepisu na naší škole každoročně organizují pro žáky dějepisnou exkurzi. Letošní volba padla na Polsko. Vydali jsme se proto v termínu 24.-25.4.2019 navštívit tohoto našeho severního souseda.
Ve středu 24.4.2019 jsme vyrazili v ranních hodinách z Uherského Brodu a po náročné cestě jsme dorazili do bývalého koncentračního tábora v Osvětimi. Atmosféra tohoto místa je jen těžko popsatelná. Ve všech koutech člověk cítí utrpení více než milionu lidí, kteří na tomto místě zahynuli. Je taková zrůdnost vůbec možná? Co vede člověka k páchání takového zla? Nemůže se to opakovat? To jsou otázky, které si klade každý z nás během náročné prohlídky, po které se opět vydáváme na cestu a míříme směrem na Krakov.
Krakov je podle mnohých na prvním místě seznamu nejkrásnějších měst Polska. A my, kteří jsme se této exkurze účastnili, to už víme také. Během prohlídky jsme se seznámili s historií tohoto nádherného města a také s nejdůležitějšími památkami – Wawel, Královský rynek, Sukiennce, atd. Při návštěvě polského Krakova jsme si připomenuli také příběh přibližně tisíce Židů, kterým život zachránil Oskar Schindler – rodák ze Svitav. V krakovské čtvrti Podkorze je továrna Oskara Schindlera, která slouží jako muzeum – Fabryka Oskara Schindlera. Návštěva tohoto místa nás vtáhla do celého příběhu, který prožívali krakovští Židé.
Náš dvoudenní výlet se pomalu chýlí ke konci. Teď už nás čeká jen dlouhá cesta domů, během níž většina žáků dohání nedostatek odpočinku během posledních dní.
Mgr. Hana Machalíková, Mgr. Romana Vráblíková