Kroužek programování průmyslových robotů se sešel poprvé po prázdninách

admin Novinky

V úterý 11. 10. jsme měli v kroužku Programování průmyslových robotů první schůzku v tomto školním roce a rovnou jsme se pustili do práce, tedy přípravy robotické linky na výrobu svíček ze včelího vosku.

Náš kroužek už běží druhým rokem a navštěvuje jej pět studentů – Martin Ulčík ME3B, Ondra Cirán ME2A, Štěpán Planeta a Filip Kablásek S3 a Honza Zimčík K4. Našim cílem je konstrukce robotické linky, která bude samostatně vyrábět svíčky ze včelího vosku. K tomuto využíváme průmyslového robota EPSON, který je umístěn v učebně elektro v budově Hi-Tech Centra.

Právě vosk nám přišel jako nejvhodnější materiál pro pokusy, protože když se nám něco nepodaří, tak to jednoduše rozpustíme a můžeme začít znovu. Neprodukujeme tedy žádný odpad ani nepotřebujeme pravidelný nákup základního materiálu. Díky tomu můžeme vše zkoušet prakticky neomezeně.

V prvním roce jsme se zaměřili na praktické zvládnutí robota a jeho programování, takže jsme stavěli komíny z kostek, pyramidy nebo jen kostky přenášeli tak, jak to dělají roboti ve firmách při odběru a skládání zboží na paletu. No a také jsme navrhovali konstrukci částí linky, za což patří velké díky klukům z oboru strojírenství, kteří vše technicky navrhli a připravili dokumenty pro výrobu.

V letošním školním roce se chceme zaměřit na programování linky tak, aby vše spolehlivě fungovalo. V plánu máme také vychytávat a postupně doplňovat technické detaily celého procesu. V dalších letech bychom chtěli postupovat dál a dál v celé automatizaci.

Díky klukům z kroužku, kteří jsou dobrými programátory, jsme včera vytvořili program, díky kterému robot samostatně vyrábí první sadu svíček.😊 Velmi nás to povzbudilo, protože to bylo zároveň otestování naší práce za loňský rok a jak je vidět, vše funguje na jedničku!

Stále platí to, že pořád přijímáme nové programátory a konstruktéry, kteří by se chtěli k nám připojit, protože práce pro oba obory máme víc než dost.

Zatím kluci díky moc.

Ondřej Jeřábek