Návštěva centra pro drogově závislé

spsoaub Novinky

Třída SC1 se zase jednou vydala do světa. Tentokrát proto, aby na vlastní kůži poznala, jak může fungovat centrum pro drogově závislé.

Jednou z takto orientovaných institucí je centrum CHARÁČ, které funguje pod názvem Sdružení Podané ruce.

CHARÁČ poskytuje služby lidem, kteří jsou ohroženi závislostí na drogách, anebo se závislými již stali. Hlavním posláním je především snížení společenských a zdravotních rizik, která vyplývají ze způsobu života lidí, pro něž se drogy staly denním chlebem, ale i příležitostnou zábavou.

Našim budoucím profesionálům v sociálních službách se návštěva velmi líbila a zároveň je v mnohých ohledech i velmi překvapila.

Až třicet návštěvníků denně. Mezi nimi běžně pracující lidé s „normálně“ fungující rodinou. Možnost nechat se testovat na žloutenku typu C či HIV – přímo v centru. Výměna injekčních stříkaček z okýnka. Sprcha, pračka, kuchyňka, internet – vše k dispozici. Stále se zvyšující procento drogově závislých a neuvěřitelně rychlý               a nenápadný proces k závislosti. To bylo to hlavní, co zůstalo návštěvníkům v paměti.

Takže, mílí žáci: „Nečichejte nic, z čeho by se Vám točila hlava. Své žíly nechte zacelené, nosní sliznice nepoškozené a nevdechujte žádný kouř! Indiánská dýmka míru už není, co bývala a kominíci, kteří by pročistili Vaše trubky, jsou dnes nedostatkové zboží. 🙂

                                                                                                                                                                  AJé

https://www.spsoa-ub.cz/cardfiles/card-1026/card-6827/img/fe13efad67a5f49c31426fad312afb16.jpg