Něco končí, něco začíná!

spsoaub Novinky

Jako by to bylo včera, když jsme se před dvěma lety přihlásili do našeho již pátého mezinárodního projektu Erasmus+ s názvem „On Air Together!“ Byli jsme tehdy plni nadšení a očekávání, jak obstojíme, ale naši studenti se svých úkolů zhostili s vervou a grácií a zvládli jsme to na jedničku.

Projekt i samotné jeho téma byl velmi ambiciózní – vytvořit internetové rádio, aktivně pracovat a podílet se na tvorbě a obsahu vysílání. Seznámili jsme se s různými žurnalistickými styly – jak se připravit na interview, jak napsat správnou reportáž a další dovednosti spojené s novinářským řemeslem. Do toho spadá i tvorba videií, psaní recenzí atd. Samozřejmě vše v angličtině. No bylo toho hodně a je za námi spousta práce. Ostatně, přesvědčte se na: www.onairtogether.eu.

Vše, co jsme vytvořili, jsme pak předváděli a porovnávali s ostatními školami na mezinárodních setkáních v chorvatském Záhřebu a řeckém městečku Kavala, ale také u nás v Uherském Brodě. Týden, který jsme v každém městě zažili, byl vždy naprosto úžasný. Pohostinnost našich přátel byla fantastická, poznali jsme historii i kulturní dědictví obou krásných měst a v neposlední řadě jsme prožili nezapomenutelné chvíle v kruhu nových kamarádů. „Povinnou“ součástí návštěv byly i exkurze do místních rádiových stanic.

My jsme se samozřejmě snažili našim kamarádům v jejich pohostinnosti co nejvíce vyrovnat a udělali jsme, co bylo v našich silách, aby se během návštěvy v našem kraji cítili maximálně spokojeně. Hrdě jsme naše je provedli po naší škole, seznámili s Uherským Brodem a jeho historií, ukázali jsme jim zlínskou architekturu, navštívili jsme rádio Zlín, provedli malebnou krajinou a okolím Luhačovic a nezapomněli jsme ani na hlavní moravské město Brno. Dohromady s prezentováním výsledků práce na projektu a splněním dalších zadání je každá mezinárodní návštěva jeden velký „zápřah“ a po skončení jsme byli naprosto zničení, ale pokaždé jsme se shodli, že to stálo za to!

A co dalšího si naši studenti z projektu odnesli? Jak sami potvrdili, neocenitelné cestovatelské zkušenosti, kdy se často museli řešit nenadálé problémy a rozšíření obzorů mimo své studijní obory. Také si našli spoustu nových kamarádů a samozřejmě angličtina, ta byla vždy alfou a omegou.

Jak jsme v úvodu naznačili, když něco končí, něco jiného začíná! Plynule navazujeme na nový projekt tentokrát s poetickým názvem „Destination Happiness“ – Cílová stanice štěstí. Čekají nás nové výzvy a nové možnosti. Další generace našich studentů dostane šanci podobně jako jejich předchůdci, podívají se do čtyř zemí EU – Polska, Rumunska, Litvy a Řecka, najdou si nové kamarády a hlavně otestují sami sebe a své schopnosti.

https://www.spsoa-ub.cz/erasmus

https://www.spsoa-ub.cz/on-air-together

https://www.spsoa-ub.cz/nasemu-erasmus-tymu-v-recku-sviti-slunicko

https://www.spsoa-ub.cz/kdyz-se-dari-tak-se-dari