Studentská soutěž o nejlepší odbornou esej

LSekaninova Novinky

Pravý břeh – Institut Petra Fialy uspořádal první ročník studentské soutěže o nejlepší odbornou esej. Za naši školu se účastnil žák třídy VS3 Jiří Richtr. Do soutěže, jejímž cílem bylo nalézt mladé a talentované autory, se přihlásily téměř čtyři desítky účastníků. Rozhodování poroty tak od začátku nebylo jednoduché. Po důkladném zvážení však nakonec vykrystalizoval užší výběr autorů, se kterým organizátoři soutěže plánují navázat další spolupráci.

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže proběhlo dne 29. května v Brně za přítomnosti premiéra Petra Fialy a ředitele Pravého břehu Františka Mikše. Ve svých proslovech zdůraznili návaznost esejistické soutěže a Pravého břehu na dřívější publikační a vzdělávací aktivity, které sahají ještě před listopad 1989. Už tehdy věřili, že je to právě psané slovo, které má sílu věci měnit. Cílem esejistické soutěže bylo získat nový pohled mladé generace na otázky, které hýbou společností u nás i ve světě. Tomu odpovídalo i zadání samotné soutěže – autoři si mohli zvolit buď libovolné téma, nebo využít jeden ze tří navržených okruhů. Těmi byla bilance českého předsednictví v Radě EU, vliv dezinformátorů v době krize a integrace ukrajinských uprchlíků.

Práce našeho žáka Jiřího Richtra se sice neumístila mezi top 3 pracemi, nicméně byla vyhodnocena jako dostatečně kvalitní. Díky tomu se Jirkovi podařilo dostat do užšího výběru nadějných autorů. Kromě věcných cen nám (užšímu výběru) byla nabídnuta i spolupráce s Pravým břehem.

Mgr. Jan Hozák, učitel