Výjimeční hosté dělají výjimečný den

spsoaub Novinky

Včerejší den na naší škole zpestřili vzácní hosté. Přivítali jsme zvláštní návštěvu z Velvyslanectví Spojených států amerických v Praze.

Do našeho malebného města zavítali dva američtí diplomaté, kteří se starají o harmonickou spolupráci zemí         ve všech oblastech. Jedním z nich byl plukovník Roger L. Bowman, který na americké ambasádě působí jako vojenský ataché, druhým pak společenský koordinátor pan Heath Cox. Oba tito diplomaté k nám přijeli v doprovodu své neméně zajímavé asistentky, Heleny Vágnerové, která vykonává post kulturní specialistky.

Američtí hosté si pro naše žáky připravili zajímavou přednášku, ve které nám přiblížili svou kariéru a její průběh. Dozvěděli jsme se, co vše tyto zodpovědné a náročné posty obnáší, co je jejich náplní a jaké jsou jejich povinnosti. Vyslechli jsme si poutavé příběhy z nebezpečných misí těchto dvou vzdělaných, ale především odvážných mužů, kteří často cestují i do míst, kam by se běžně člověk neodvážil – do míst, kde panují válečné a občanské nepokoje. Oba hosté se nám otevřeli také v otázkách osobního a rodinného života, který se museli naučit skloubit s životem pracovním.

Velmi milým projevem vůči nášemu českému národu bylo vyjádření úcty, se kterou na nás Američané pohlíží. Důvodem této přízně jsou zejména historické milníky našeho národa v rámci významných světových dějin.

Celé setkání završily dotazy z publika, které se představilo jako velmi sofistikované a znalé angličtiny.           Nejenom že žáci pohotově využili možnosti zeptat se na to, co je zajímalo, ale rovněž se chopili šance si tento výjimečný moment zvěčnit na památku. A tak školní aulu osvěcovaly blesky fotoaparátů a z našich hostů se         na okamžik staly místní celebrity, kterými „stejně“ ve skutečnosti jsou.

Po přednášce následovala prohlídka školy, návštěva Obchodní akademie, setkání se starostou města UB,            ale také výlet do nedalekých lázní Luhačovice.

Za toto jedinečné setkání, které pro nás bylo velkou ctí, bychom rádi poděkovali paní učitelce Blance Smetanové, která ho zajistila a zprostředkovala.

Adriana Juřeníková