Exkurze ve firmách Hanon a Niob

spsoaub Novinky

Žáci 1. ročníku oboru strojírenství navštívili 2 firmy technického zaměření – Hanon a Niob.

Nejprve proběhla návštěva firmy Hanon, která vyrábí chladící komponenty pro automobilový průmysl. V úvodu se žáci dozvěděli fakta o firmě (počet výrobních hal, strojů, robotů, zaměstanců, rozmanitost výroby, výrobní procesy, nové technologie), poté měli možnost projít celou výrobní linku. Viděli výrobu od základu až po finální produkt – jak se střihacími a formujícími stroji z hliníkových pásů vytvoří chladící žebra, která se pomocí automatizační techniky a robotů zapasují do potrubí a jsou na pásových pojezdech poslána do pecí, kde se kovy spojí. Poté se blok pomocí další automatizační techniky a robotů osadí plastovým zakončením.

Následně proběhl přesun do firmy Niob. Tato firma se zabývá výrobou strojů pro potravinářský průmysl. Opět žáci prošli celým výrobním procesem. Nejprve zavítali do projekční kanceláře, kde se na počítačích navrhovaly nové díly a stroje. Poté žáci postupně prošli systém výroby: od stříhání a řezání základních materiálů, přes tváření, obrábění, svařování a povrchovou úpravu, až po finální montáž strojů.

Oběma firmám děkujeme za prohlídku. Žákům ukázaly nové trendy v oblasti strojírenské výroby a možnosti jejich uplatnění v tomto studijním oboru.