K2 na exkurzi ve společnosti Teknia

admin Novinky

Třída K2 dostala volnou ruku v tom, jak si uspořádat první přijímačkový den na naší škole, proto jsme vyrazili na exkurzi k významnému potenciálnímu zaměstnavateli v naší oblasti, společnosti Teknia.

Na úvod jen uvedeme, že společnost Teknia je významným dodavatel plastových dílů většiny světových automobilek, včetně takových, jako je například Ferrari. Našim cílem tak bylo dozvědět se něco více o aktuálních informacích z oblasti automobilového průmyslu.

Na úvod exkurze jsme dostali velmi zajímavou přednášku o plastech používaných v automobilovém průmyslu a jejich rozdělení do kategorií podle jejich použití přímo na automobilu. A tak jsme se například dozvěděli, že základní rozdělení plastových dílů je na technické funkční plasty, kterými jsou například plastové díly sacího potrubí a vyrábějí se především z plastu ABS a dále bezpečnostní díly, které musí mít vysokou houževnatost, aby u nich nevznikaly úlomky například při vystřelení airbagu. Tyto plasty se pak vyrábí z polypropylenu. Celkově však v Teknii používají více než dvacet druhů plastů, které se mohou různě kombinovat do směsí.  Dále jsme se také dozvěděli úplně nové informace o finálních úpravách plastů, jako je lakování, galvanické pokovení a foliování.

Po této přednášce jsme vyrazili na prohlídku celého procesu výroby a zde jsme už viděli, jak se plastové díly vyrábějí od základního polotovaru až po finální produkt, který se dále například lakuje. Ve výrobě jsme zhlédli příjemné pracovní prostředí, moderní vybavení a přesnou práci, která ústí v dokonalý výrobek, na který se můžeme i v případě nehody spolehnout.

Ondřej Jeřábek, učitel