Úspěchy v okresním kole SOČ

spsoaub Novinky

Jasným důkazem o tom, že se i klasická soutěž s více než 40letou tradicí může uskutečnit prostřednictvím pc techniky a on-line připojení, je okresní kolo soutěže Středoškolská odborná činnost (SOČ). Jedná se o prestižní víceoborovou soutěž určenou studentům středních škol, ve které je třeba prokázat nejenom znalosti a dovednosti  v daném oboru, ale také samostatnost, pohotovost a schopnost poutavé prezentace obsahu.

Již nyní můžeme považovat letošní ročník za velmi úspěšný. Důvodem je to, že se všem našim studentům podařilo probojovat do dalšího kola soutěže, které bude probíhat 5. 5. 2020 na celokrajské úrovni.

Na kterém místě se naši studenti umístili, s jakými pracemi a v jaké kategorii bojovali o postup, se můžete dočíst    v níže přiloženém přehledu.

Všem soutěžícím gratulujeme k podání skvělého výkonu a přejeme hodně štěstí v další fázi tohoto tradičního souboje v netradičním kabátě.

1. místo: Jan Holba Simulační panel pro PLC

Obor: 12. tvorba učebních pomůcek, didaktická technologie

Práce se zabývá tvorbou program pro ovládání modelu mycí linky od firmy Fischertechnik s dotykovým displejem HMI. Práce plní jednak funkci propojení PLC s modely a HMI displejem a jednak funguje jako simulátor programů.

Zároveň byly vytvořeny výukové karty, které při hodinách programování studentům pomůžou s pochopením dané problematiky. Práce bude využívána na SPŠOA-UB jako učební pomůcku

2. místo: Vít Hausmajer –  Automatizované zavlažování

Obor: 10. elektrotechnika, elektronika a telekomunikace

Jedná se o práci, která se zabývá systémem chytré automatické závlahy.Cílem práce je vytvoření cenově dostupné možnosti řízení hospodaření s vodou, např. na zahradě. Projekt je postaven na řídicí jednotce, která využívá ke sledování čidla měřící hodnoty srážek, vlhkosti půdy, ovzduší a také teploty vzduchu.

4. místo: Pavel Květák – Časomíra pro požární sport

Obor: 10. elektrotechnika, elektronika a telekomunikace

Tato práce je založena na využití programovatelného automatu s vizualizací pomocí panelu HMI. Zařízení zobrazuje časy proudů, které se stopnou po sepnutí snímačů na terči. Požární útok se startuje tlačítkem a předčasný start hlídá optická závora. Start oznamuje siréna.

5. místo: Miroslav Gavenda – Chladící box

Obor: 10. elektrotechnika, elektronika a telekomunikace

Práce se zabývá chlazením pomocí Peltierových článků. Pomocí těchto článků chladí 0,5l plechovku. Uživatel si navolí teplotu, na kterou chce plechovku zchladit a zařízení si hlídá tuto teplotu pomocí teplotního čidla. Po dosažení zvolené teploty se zařízení vypne a uživatel může plechovku odebrat a dát další.

foto: Miroslav Gavenda: vpravo dole