Absolventům na stopě, díl druhý

admin Novinky

… strojírenství jasná volba

Pokračujeme v představování úspěšných absolventů oboru strojírenství. Jako druhého jsme se rozhodli vyzpovídat Luboše Rozu, který naši školu opustil už před nějakým pátkem. Jeho jméno bude známé všem, kteří se zajímají o rybolov. Luboš je totiž nejenom šikovný strojař, ale především velmi úspěšný muškař, dokonce ten nejlepší na světě! V dnešním rozhovoru nám dovolte představit Ing. Luboše Rozu, mistra světa v muškaření.

Luboši, velmi děkuji za souhlas s rozhovorem a pojďme rovnou chronologicky k otázkám. Vzpomínáte ještě na Vaše středoškolská studia? Máte nějaké zážitky, na které jen tak nezapomenete?

Rovněž děkuji za pozvání. Na střední školu vzpomínám často a rád. Prožil jsem tady spoustu dní, na které se nezapomíná. Našel jsem nové kamarády, se kterými se potkáváme dodnes, nové lásky, nové zážitky. Těch zážitků byla spousta. Vodácký kurz, lyžák atd. Asi bych úplně nezacházel do detailů, každý v tom věku asi trochu lumpačí, ale nikdy jsme neudělali žádný vážný průšvih. Střední školu jsem si užil plnými doušky a zpětně jsem rád, že jsem zvolil právě tuto školu.

Pro kterou vysokou školu jste se rozhodl? Pomohlo Vám předchozí studium na střední odborné škole při studiu vysoké?

Po střední škole jsem si poslal přihlášky dvě. Jednu na VUT v Brně a druhou pro jistotu na VŠB v Ostravě. Obě jsou to technické školy a na obě jsem se dostal bez přijímacích zkoušek díky prospěchu ze střední školy. Zvolil jsem tedy Brno, kde jsem strávil rok a zbytek studia jsem dokončil v Ostravě, kde mi vyšli vstříc s ohledem na můj koníček – závodní muškaření, které už jsem dělal i při střední škole a vyžaduje spoustu času. Tyhle krásné roky života na vysoké škole mi rozhodně ulehčil základ, který jsem si odnesl ze střední školy. Na technických oborech je nutné mít dobré znalosti v matematice, mechanice, technologiích, statice atd. To všechno jsem si ze střední odnesl a první roky vysoké proto nebyly nic nového oproti kamarádům, kteří přicházeli na techniku třeba z gymnázií.

Kam jste se profesně ubíral a kde pracujete nyní? V čem spočívá náplň Vašeho pracovního dne?

Ihned po promocích jsem nastoupil do české pobočky Holandské firmy poblíž mého bydliště, kde jsem sice chtěl pracovat jako technolog, ale přemluvili mě na obchodní oddělení, díky slušné znalosti angličtiny. Tam jsem působil téměř dva roky, než jsem se rozhodl založit vlastní obchodní firmu a následně koupit druhou výrobní firmu s kamarádem a taky společníkem. V současné době jsem tedy jednatelem ve vlastních strojních firmách. Práce jednatele v menší firmě obnáší prakticky všechno. Získat stabilní zakázky, kvalitně a efektivně je zrealizovat a s ekonomickým ziskem je vyobchodovat. K tomu je třeba starat se o potřeby zákazníků a posunovat se technologicky dál, abychom byli pro klienty zajímaví a taky cenově konkurenceschopní. Podnikání tedy přináší částečnou svobodu, ale nese sebou taky velkou zodpovědnost například o zaměstnance, kteří spoléhají na stabilní příjem, protože živí své rodiny.

Máte při své práci čas i na nějaké volnočasové aktivity?

Jak už jsem naznačil výše, ve svém volném čase se věnuji muškaření, což je taková královská disciplína rybaření. Jsem prakticky nepřetržitě od 16 let v reprezentaci. Dříve juniorské a následně dospělácké. Zanedlouho už to tedy bude 20let, co vrcholově závodím. Za tu dobu jsem stihnul vyhrát 3x mistrovství světa (2x juniorské, 1x dospělé) a jednou mistrovství Evropy. Jsem zatím tedy jediný na světě, kdo vyhrál úplně všechny tituly, které mezinárodní muškařská federace organizuje. Tenhle koníček prakticky spolyká veškerý volný čas, který nestrávím v práci nebo s rodinou.

Účastnil jste se Vy sám nějaké středoškolské soutěže nebo kroužku?

Čas od času jsem se účastnil matematické soutěže, ale výrazného úspěchu jsem se nedočkal. Oproti tomu jsme ale pravidelně bojovali s volejbalových týmem na různých turnajích za naši střední školu a několikrát jsme taky přivezli vítězství! V době střední školy jsem ještě volejbal hrát slušně, dnes bych se asi musel déle rozcvičit. A taky chodily na volejbal hezké holky, což byla přidaná hodnota.

Můžete poradit našim současným studentům, čemu mají při studiu věnovat pozornost? A zvolil byste si i v této době znovu obor strojírenství?

Technické obory jsou dlouhodobě velmi žádané, a proto si myslím, že kdo má alespoň malé spády k technickému myšlení, tak se mu s takovým vzděláním můžou otevřít dveře k zajímavým pozicím a pokud je to v kombinaci s cizím jazykem, tak to je velká vzácnost. Proto bych kladl důraz na technické předměty a angličtinu (nebo jiný jazyk). Zároveň pokud je student šikovný a právě na SPŠ má tu vzácnou možnost učit se na moderních strojích, může se vydat na soukromou cestu třeba i jako živnostník. Těch možností je velká spousta a to je na začátku produktivního života důležité, mít možnost volby.  Zpětně jsem velmi rád, že jsem se na cestu strojařiny dal a určitě bych neměnil.

Děkuji Vám za rozhovor a přeji další pracovní, životní i rybářské úspěchy.

Petra Janíčková, učitelka